Při návrhu designu a následné úpravě zahrad mnoho majitelů domů řeší problém, čím vyplnit některé plochy, například okolo solitérních keřů či stromů tak, aby bylo co nejmenší množství práce s následnou údržbou, a zároveň aby celek vypadal co nejlépe. Často se pro tyto účely používá mulčovací kůra, která však  má různé nevýhody – silnější vítr ji může rozfoukat po zahradě, takže vznikne nepořádek a navíc se rozpadá vlivem vlhkosti a ztrácí barvu vlivem slunečního světla. Je proto nutné ji po několika letech vyměnit, aby vaše zahrada vypadala opět skvěle a udržovaně. Jedná se tedy o opakující se náklady a časové výdaje.

Proto je pro tyto účely daleko vhodnější takzvaná kamenná kůra. Její výhody jsou zřejmé – téměř nikdy ji nemusíte vyměňovat a díky tomu je tato úprava terénu z dlouhodobého hlediska mnohem levnější. Okrasné kameny navíc brání prorůstání plevele mnohem lépe, než organická mulčovací kůra. U kamenné kůry máte jistotu, ž e vám ji sebesilnější vítr po zahradě nerozfouká, a pokud máte na zahradě například skalku, je úprava jejího okolí pomocí kamenné kůry naprosto ideální.

Dekorační kamenná kůra

Co je to kamenná kůra a z čeho se vyrábí?

Jedná se o kameny o podobné velikosti, jako mají kousky organické mulčovací kůry. Hlavním nerostem, ze kterého se okrasná kamenná kůra vyrábí, je rula – druh krystalické břidlice, který patří  mezi horniny, u kterých proběhla intenzivní metamorfóza. Za vysoké teploty a tlaku v hlubinách země došlo ke změně struktury nerostu, který tak působí, jako by měl vrstvy. Složení ruly je podobné jako u žuly, to znamená, že většinou obsahuje křemen, slídu a živec v různém poměru. Obvykle jsou v rule přítomny i další minerály, například grafit, slídy a podobně. V závislosti místě vytěžení rula obsahuje i další příměsi, které mohou pozměnit její barevný odstín od stříbřitě šedý, přes zlatavý až k nahnědlému. Díky vrstevnaté struktuře a viditelnému žilkování připomínají kusy tohoto dekorativního kamene skutečnou kůru,  která se lehce leskne a vypadá dokonale za mokra i za sucha. Po kamenné kůře můžete bez obav chodit, nevadí jí déšť, mráz ani sluneční žár. Pokud jako povrchovou úpravu do vaší zahrady zvolíte kamennou kůru, je to prakticky napořád. Koneckonců, musíme si uvědomit, že tyto kameny jsou staré mnoho milionů let – pár stovek let navíc pro ně nic neznamená.

výroba kamenů

Jak používat kamennou kůru pro úpravu zahrady

Vzhledem ke svým vynikajícím užitným vlastnostem, odolnosti a vzhledu je kamenná kůra vhodná k úpravě jakékoliv části zahrady. Můžete z ní vytvořit povrch v okolí solitérního keře, stromu, pochozí cestičku či ji nasypat do květináče. Kamenná kůra vzhledem připomíná dřevěnou štěpku, a stejně jako její organický předobraz dokáže ochránit rostliny před nadměrným odpařování vody a v zimě zase před promrznutím. Na rozdíl od dřevěné mulčovací kůry drží ta kamenná skvěle i ve svažitém terénu. 

Pokud upravujete s její pomocí část rovného terénu, není nutně kamennou kůru podkládat geotextilií, i když jejím položením nic nezkazíte. Je možné také pod kamennou kůru podsypat vrstvu písku. Pokud však používáte tyto okrasné kameny ve svahu, je doporučováno syntetickou geotextilii použít, jelikož tím zpevníte půdu ve svahu a zabráníte jejímu sesuvu. 

Rula je nejčastější kamenná kůra

Přestože se k výrobě kamenné kůry používá většinou hornina rula, je možné se setkat i s jinými nerosty. Jedná se navíc o přírodní materiál, takže i přesto, že se bude jednat o stejný typ kamene, barevný odstín může být odlišný. Odlišné jsou také různé frakce – velikosti jednotlivých kamenů. Díky tomu si můžete s úpravou povrchu pomocí kamenné kůry opravdu vyhrát. Kombinací různých barevných odstínů a velikostí můžeme vytvořit působivé tvary a vzory, které trvale promění vaši zahradu ve skutečné umělecké dílo.

rula dekorace

Dekorační kameny na vaši zahradu

Pro většinu majitelů domů je jejich zahrada místem, kde mohou relaxovat během slunečných letních dnů nebo posedět s přáteli či rodinou u grilování. Udržet zahradu v co nejlepším stavu však nemusí být vždy snadný úkol. Neustálé sekání věčně dorůstající trávy, pletí záhonků, na všechny tyto činnosti má málokterý zaměstnaný člověk čas. Kamenné dekorace, ať již v podobě kamenné kůry, či větších okrasných kamenů do zahrady jsou proto ideálním způsobem, jak snížit množství práce, které musíte vaší zahradě věnovat, aby si udržela svůj šmrnc.

Dekorace z okrasných kamenů se mohou například stát základem pro nádhernou skalku. Skalničky jsou nenáročné rostliny, uvyklé životu v drsných horských podmínkách, takže pokud jim připravíte ideální prostředí z drobných i větších dekorativních kamenů, získáte téměř bezúdržbovou skalku, kterou budou všechny vaše návštěvy obdivovat. Kamenná kůra má i další výhodu, kterou oceníte zejména v případě že vytváříte skalku na které máte v úmyslu pěstovat teplomilnější rostliny. Kamenná kůra totiž skvěle akumuluje teplo, kterého pojme opravdu hodně. Toto teplo poté uvolňuje v době, kdy slunce nesvítí a rostliny na skalce tak netrpí nízkými teplotami, například během chladnější noci.

Gabionové stěny a okrasné prvky

Skvělým využitím dekorativních kamenů jsou i takzvané gabiony – speciální drátěné koše ve tvaru krychle či kvádru, které se naplní dekorativními kameny a vytvoří například podpůrnou či ozdobnou zídku. Na vaší zahradě tak vytvoříte odvážný a stylově výrazný prvek, který je navíc všestranný a praktický. Pomocí gabionů můžete například opticky oddělit některé části zahrady, nebo vytvořit přírodní sedátko, na kterém se dá odpočívat.

gabbionové stěny

Kamenné posezení okolo zahradního grilu

Z dekorativního kamene je možné vybudovat i například praktické místo na grilování. Zatímco z větších kusů kamene je možné vybudovat podstavec pod zahradní gril a posezení okolo, z drobnější kamenné kůry pak vytvoříte povrch, který bude nejen krásný, ale také praktický a bezpečný. Už nikdy se nebudete muset strachovat, že vám odletující žhavé uhlíky zapálí suchou trávu, nebo způsobí jinou škodu.

Skryjte nežádoucí plochy zahrady pomocí okrasné kamenné kůry

Každá zahrada má plochy či místa, na která její majitel není právě pyšný. Místa, kde se nedaří květinovému záhonku a ani tráva tam příliš neprospívá. Tyto zanedbané či holé plochy ideálně skryje povrch z kamenné kůry. Aby tento prvek plnil svou ozdobnou funkci a nevypadal pouze jako plocha pokrytá kamením, zvolte pro jeho vysypání různé odstíny a velikosti kamenných frakcí a celou plochu můžete doplnit několika většími dekorativními kameny. 

Vytvořte si vlastní zenovou zahradu z dekorativních kamenů

Pokud rádi meditujete a chtěli byste mít na své zahradě místo jen pro sebe, zkuste s pomocí dekorativních kamenů a kamenné kůry vytvořit relaxační zenovou zahradu. Pokud máte rádi východní kulturu, možná jste již slyšeli o zahradách Rjóandži. Jde o proslavené zenové zahrady v Japonsku, které obsahují pouze písek, štěrk, říční kameny a skály. Za touto mysl uklidňující zenovou skalní zahradou však nemusíte cestovat do Japonska – můžete si na vlastní zahradě postavit s využitím dekorativních kamenů takzvanou japonskou suchou zahradu. Vybranou plochu nejprve pokryjte plastovou fólií, která zabrání prorůstání plevele. Z kamenů různé velikosti poté sestavte působivé vzory. Díky plastovému podkladu žádný plevel neproroste skrz a vaše zenová zahrada tak bude prakticky bezúdržbová. Vaši zenovou zahradu můžete samozřejmě doplnit několika okrasnými jehličnany. Meditování nebo obyčejné odpočívání v takovém minimalistickém prostoru dokáže zázraky, pročistí vám mysl a umožní zapomenout na problémy a starosti všedního dne.

Propojte jednotlivé prvky zahrady kamennými cestičkami

Základním spojovacím prvkem každé zahrady jsou zahradní cesty, chodníčky a pěšiny. Nejenže spojují důležité části zahrady a domu a poskytují stabilní platformu pro bezpečnou chůzi, ale také dokážou nenuceně napovědět vašim návštěvám, kde na zahradě mohou šlapat, a kde naopak nikoli. Uvidíte, váš trávník vám za to určitě poděkuje. Kromě toho, tyto kamenné chodníčky mohou opticky oddělovat jednotlivé části zahrady a při pohledu z horních pater domu vytvářet působivé vzory, které  pozvednou její styl. Můžete vytvořit buď cestu z jednoho druhu kamenné kůry, nebo vytvořit cestu, která obsahuje více než jeden druh kamene. Velkou výhodou cestiček z kamenné kůry je jejich schopnost odvádět vodu. Na takové cestičce se nikdy nevytvoří louže, dešťová voda jednoduše steče dolů a vy budete moci i po dešti chodit po zahradě suchou nohou.

rulový obklad schodů

Dekorativní kameny jsou nezbytnou součástí každé zahrady

Kameny jsou nedílnou součástí přírody a neměly by proto chybět ani na vaší zahradě. Jsou krásné, dekorativní a každý z nich je neopakovatelný originál. Nestárnou, neopotřebovávají se a vypadají stejně krásně za jakéhokoli počasí. Díky své trvanlivosti navíc vyjdou velmi levně – nikdy je totiž nebudete muset vyměňovat. Ať už se snažíte vybudovat zahradu moderní, zenovou, přírodní, okrasnou nebo dáváte přednost pěstování užitkových rostlin, různé druhy a velikosti dekorativních kamenů jí dodají nadčasovou eleganci a přirozenou krásu.