Pokud hledáte dlažbu z přírodního kamene, máte na výběr z mnoha materiálů, které se liší nejen vzhledem, ale také kvalitou a pochopitelně také cenou. Jeden materiál však mezi všemi vyniká – žula. Jde o kámen, který sice nepatří k nejlevnějším, ale jeho vlastnosti snadno vyváží o něco vyšší cenu. Žulová dlažba jsou skutečným Rolls-Roycem mezi podlahovými krytinami, a není těžké pochopit proč. Žulu si s ničím nespletete, je všestranná, odolná a krásná. 

žulová dlažba

Proč zvolit právě žulovou dlažbu?

Žulová dlažba je přírodní materiál. Po vytěžení se žula zpracovává například na žulové kostky, krajníky, obrubníky nebo třeba na žulové schody a žulovou dlažbu různých velikostí a tlouštěk. U žulové dlažby,  jako u řezaného výrobku,  může být provedena povrchová úprava trýskáním, opalováním nebo štokováním pro zdrsnění dlažby, nebo naopak leštění, pro absolutní vyhlazení povrchu. Protože je žula přírodní kámen, můžete volit z nepřeberného množství druhů, vrozů a barev – na jednotlivých žulových kamenech můžete pozorovat přírodní kresby a vzory, což vaší podlaze dodá jedinečný a krásný vzhled. Obsah dalších minerálních příměsí v žule způsobuje, že se barva kamene mění od černé přes šedou, růžovou až po žlutou. Díky tomu seženete žulovou dlažbu, která se hodí do jakéhokoli prostředí a designového stylu. Mezi stěžejní vlastnosti žuly patří odolnost a trvanlivost.  Jde o tvrdý a odolný kámen, který vydrží silný provoz, takže je vynikající volbou pro vysoce frekventované prostory, jako jsou kuchyně, vchody a koupelny. Je také vysoce odolný vůči poškrábání, skvrnám a teplu, což z něj činí ideální volbu pro širokou škálu použití. Jen u málokterého materiálu je možné zaručit, že vás přežije, ale u žulové dlážby se na to můžete stoprocentně spolehnout. Nikdo sice dnes neví, jak bude vypadat svět budoucnosti, ale jedno je jisté – vaši žulovou dlažbu budou moci obdivovat ještě vaši pravnuci za dlouhé desítky let, a stále bude vypadat jako čerstvě položená.

Proč je právě žula ideálním materiálem pro dlažbu?

Žula vyvřelá hornina se zrny dostatečně velkými na to, aby byly viditelné pouhým okem. To tomuto nerostu vytváří typickou zrnitou kresbu, která mu dává jeho typický a nezaměnitelný vzhled.  Žula, zvaná také granit, vzniká pomalou krystalizací magmatu pod zemským povrchem. Skládá se z několika minerálů, včetně křemene, živce, slídy a různých dalších příměsí, které často způsobují její zbarvení. Můžeme se tak setkat s mnoha barevnými odstíny, od nejběžnější šedé, přes nazelenalou, žlutou, až po načervenalou nebo tmavě šedou či skoro bílou barvu s tmavými minerálními zrny viditelnými v celé hornině. Žula je neuvěřitelně pevný, trvanlivý a tepelně odolný přírodní materiál. Má nulovou nasákavost, takže je ideální volbou například pro koupelny a kuchyně. Žulová dlažba není pouze momentální módní výstřelek – používá se již stovky let a díky jejím vlastnostem je pravděpodobné, že se ještě stejně tak dlouhou dobu používat bude.

Od žulových kostek po velkoformátovou žulovou dlažbu – jakou velikost zvolit?

Žulové dlažby jsou nabízeny v mnoha velikostech. Od běžných žulových kostek až po velkoformátovou žulovou dlažbu, která je v současném architektonickém designu velice oblíbená. Dlaždice mohou být skutečně velké, i více než 120 x 120 centimetrů. Rozhodnutí, zdali použít malých nebo velkých dlaždic závisí na mnoha faktorech, jako je použití venku nebo uvnitř, velikost prostoru, designové preference, nároky na údržbu a podobně. Každá velikost dlaždice má své výhody a nevýhody, a je důležité zvážit, co je pro vaši konkrétní situaci nejlepší. Velkoformátová žulová dlažba znamená menší počet spár a menší množství spárovací hmoty. Díky tomu se linie spár zdají tenčí a prakticky nejsou vidět. Pokud velkoformátovou žulovou dlažbu použijete v menší místnosti, opticky to vytváří iluzi většího prostoru, takže malá místnost se zdá být větší. Menší žulové dlaždice jsou oproti tomu univerzálnější, lépe s nimi vyplníte prostor který má nepravidelný tvar a díky variabilitě žuly, která může mít různé barevné odstíny, je snadné sestavovat z dlaždic působivé vzory. Velkoformátovou žulovou dlažbu můžete oproti tomu uříznout do požadovaného tvaru a vytvářet tak zcela originální design uspořádání dlaždic, kterého by dlaždice běžné velikosti nemohla dosáhnout. Velkou výhodou, kterou velkoformátová žulová dlažba přináší, je snadnější čištění a údržba. Jelikož je mezi dlaždicemi menší množství spár, zmenšuje se také prostor, ve kterém se mohou zachytit nečistoty. Jakýkoli úklid je proto mnohem snazší.

žulové kostky

Pro jaké povrchy je žula vhodným materiálem?

Jak bylo již zmíněno výše, žula má skoro nulovou schopnost absorbovat vodu, takže je ideální jak do exteriérů tak interiérů. Můžete ji použít na své příjezdové cesty, zahradní chodníky nebo jako fasádní obklad domu. Ať už použijete celoštípanou kostku, řezano-štípanou kostku nebo tu celořezanou, tak vždy zvolíte materiál, co je schopen přežít několik generací. To samé platí, pokud žulové výrobky využijete ve své domácnosti.  Vzhledem k jejímu luxusnímu vzhledu, množství jedinečných barevných variant a odolnosti (nebo spíš nezničitelnosti) je možné ji využít kdekoli v interiéru. Skvěle se kombinuje s jakýmkoli materiálem, například s kovem či dřevem. Jelikož je žula odolná vůči vodě, nevznikají na ní ani skvrny. Velkoformátové žulové dlažby nebo obklady jsou proto ideální například jako pracovní deska luxusní kuchyňské linky. Žula je také zcela nezávadná při styku s potravinami – na kuchyňské lince se žulovou pracovní deskou proto můžete bez obav připravovat potraviny, a to i bez prkénka. Na žulovém povrchu se totiž nemnoží bakterie a je odolný proti poškrábání, takže jej po zpracování jídla stačí pouze utřít.

Jak udržovat žulovou dlažbu

Žula je jeden z nejodolnějších nerostů, používaných ve stavebnictví a designu. Je velmi obtížné ji jakkoli poškodit. Zatímco jiné materiály používané pro dlažbu, jako je keramika nebo vápenec se časem mohou opotřebovat, odřít či jinak poškodit, žula je odolná proti poškrábání, skvrnám, chemikáliím i teplu. Její ochranu lze ještě zvýšit různými povrchovými úpravami, které na povrchu dlažby vytvoří mikroskopickou ochrannou vrstvu. Každopádně je údržba žulové dlažby velmi jednoduchá, obzvláště ve srovnání s jinými materiály. Stačí ji pouze utřít případné nečistoty.

Žulové dlažební kostky jsou ideální povrch do exteriéru

Ze žuly se nemusejí vyrábět pouze nádherné dlaždice do interiéru vašeho domu. Stejně dokonalé jsou i jako dlažba v exteriérech. Můžete jimi vydláždit váš vjezd do garáže, terasu, chodníky okolo domu či cestičky na vaší zahradě. Žula je velice odolná proti zvětrávání, na rozdíl například od zámkové dlažby ji nevadí vlhkost a změny teplot. Žulové dlažební kostky proto nepopraskají ani v nejprudších mrazech. Samozřejmostí je také  vysoká odolnost vůči otěru, nezáleží na tom, jak a čím budete po cestě dlážděné žulovými kostkami jezdit, i po desítkách let bude vypadat jako nová.

žulové kostky

Jaké druhy žulových dlažebních kostek existují?

Žulová dlažba je dostupná v mnoha různých velikostech od menších kostek, až po „kočičí hlavy“ které možná znáte z historických silnic.  Různé velikosti žulových kostek se dají kombinovat a můžete s nimi vytvářet kreativní designy, například nápisy či vzory z malých kostek v dlažbě z kostek větších. Vyhrát si samozřejmě můžete i s různými odstíny barev. Dlažební kostky se dělí také podle stylu zpracování na řezané a štípané. 

Štípané nebo řezané žulové kostky? 

Nejběžněji používané jsou štípané žulové kostky. Vyznačují se nerovným povrchem, který vypadá více přírodně a  během zimy nebo za mokra působí protiskluzově. Běžně se používají k dláždění příjezdových cest. Luxusněji vypadají žulové kostky řezané – jak již jejich název napovídá, vytvářejí se pomocí řezání, což má za následek rovný povrch, který se ještě dotváří pomocí tryskání nebo opalování. Výhodou řezaných žulových kostek je nejen dokonale rovný povrch, ale také možnost kostky sesadit těsně vedle sebe, takže mezi nimi budou pouze minimální spáry. Řezané žulové kostky jsou ideální pro venkovní dlažby, například na terasu. Jejich kombinací jsou řezano štípané žulové kostky, kde je obvykle vrch kostky štípaný, zatímco boky jsou řezané. Vytvářejí dlažbu, která je zvrchu drsná a hrbolatá, ale z boku k sobě dokonale přiléhá, takže potřebuje pouze minimální spáry.

Cena žulové dlažby

Pokud přemýšlíte o žulové dlažbě, které by dodaly punc luxusu vašemu domu, je třeba vzít do úvahy také cenu. Pořizovací cena žulových dlaždic je skutečně vyšší, což je způsobeno exkluzivitou tohoto přírodního materiálu. Náklady na žulovou dlažbu však budou záviset na velikosti, tloušťce, úrovni a typu instalovaných dlaždic. Cena žulové dlaždice je ovšem vyšší pouze zdánlivě. Je totiž důležité mít na paměti, že i když pořizovací cena žulové dlažby je vyšší, jedná se o dlouhodobou investici, která se časem zhodnotí. Kupujete si ji totiž napořád. Zatímco běžnou dlažbu budete muset po deseti až dvaceti letech vyměnit, ta žulová bude i po desítkách let vypadat stále jako nová. Z dlouhodobého hlediska tak rozhodně ušetříte. Pro nezávaznou kalkulaci můžete využít i náš formulář

Žula je ideální materiál pro jakoukoli podlahu

Z výše uvedených faktů vyplývá, že žula je vynikající materiál pro jakoukoli podlahu, do interiéru i exteriéru. Je sice o něco dražší, než jiné materiály, ale v průběhu času si udržuje svou hodnotu. Díky žulové dlažbě budete mít podlahu nebo pracovní desku, která bude vypadat naprosto úžasně a i po mnoha letech, až už tu možná dávno nebudete, budou generace těch, kteří přijdou po vás, obdivovat její nadčasovou nádheru.